Aktualizacja: 14.10.2016 13:45 Publikacja: 14.10.2016 07:00
Odpowiedzialność przedsiębiorcy obejmuje jego majątek odrębny i majątek wspólny z małżonkiem.
Foto: 123RF
Jeśli małżonkowie podpiszą umowę o zniesienie wspólności ustawowej, w tej dacie ustanowiony zostaje ustrój rozdzielności majątkowej. Gdy jeden z małżonków jest przedsiębiorcą i ma długi w ZUS, powstaje kwestia odpowiedzialności jego małżonka za zadłużenie w kontekście istnienia wspomnianej umowy i odpowiednich przepisów ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) stosowanych tu na mocy odesłania z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Art. 29 o.p. w § 1 stanowi, że w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Natomiast § 2 określa, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych m.in. przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Przepisy dla przedsiębiorców miały wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Problem w tym, że nowelizacja cały czas czeka na przyjęcie przez rząd.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie do płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2024 rok.
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności będzie miała zastosowanie przy ustalaniu stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Od 6 stycznia przedsiębiorcy z terenów objętych wrześniową powodzią mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pomoc obejmuje zarówno przedsiębiorców, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami powodzi.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Analiza nagrania z monitoringu pokazuje, że izraelscy żołnierze użyli pojazdu oznakowanego jako ambulans do przeprowadzenia akcji na Zachodnim Brzegu, która zakończyła się śmiercią dla 80-letniej Palestynki. Izraelskie wojsko twierdzi, że zdarzenie jest analizowane.
Zarząd Kanału Panamskiego niezrażony pogróżkami Donalda Trumpa zlecił konsorcjum firm i placówek naukowych z Francji i Belgii sporządzenie kompleksowego opracowania studium opłacalności modernizacji śluz tego szlaku wodnego. Nie podano tylko wartości tego zlecenia.
Zdaniem Jasona McGuinnesa, wiceprezesa Ryanaira ds operacyjnych błędem było oddanie w zarządzanie lotniska Nikola Tesli w Belgradzie francuskiej spółce Vinci. — To wielki błąd. W najbliższej przyszłości stamtąd z pewnością nie polecimy- mówił.
Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny zagrali w pierwszym w tym roku El Clasico. Barcelona pokonała Real 5:2, Lewandowski trafił z rzutu karnego i miał asystę, a Szczęsny bronił bezbłędnie, dopóki nie dostał czerwonej kartki.
Polska nie wyraziła zgody na przelot nad swym terytorium samolotu wiozącego do Moskwy delegację słowackiego parlamentu - wynika z informacji słowackich mediów. Inne stanowisko na temat sprawy przekazało polskie MSZ.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas