Aktualizacja: 22.01.2016 05:50 Publikacja: 22.01.2016 05:50
2 zdjęcia
ZobaczZUS wypłaca to świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego lub chorobowego. Ułatwia to pracownikowi zachowanie aktywności, gdyż wyrównanie przysługuje przez czas rehabilitacji zawodowej nawet przez 24 miesiące.
Nowelizacja przepisów o firmowej składce zdrowotnej okazała się tak pilna, że biznes nie dostał szansy na jej ocenę. To naruszenie zasad procesu legislacyjnego – twierdzą eksperci.
Część przedsiębiorców zapłaci w 2025 r. niższą składkę minimalną. Zyskają też na nowych zasadach rozliczenia składki zdrowotnej od środków trwałych.
Od 6 stycznia 2025 r. płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r., którzy prowadzą działalność gospodarczą albo działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową, będą mogli złożyć wniosek o umorzenie składek - poinformował ZUS.
Przedsiębiorca na skali i liniowym PIT będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej korzystniej jest uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych czy też nie. Taka zmiana ma obowiązywać w 2025 r.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią trafiło ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego - poinformował w piątek ZUS. To efekt wprowadzenia tzw. ustawy powodziowej 2.0.
Nie trzeba być spadkobiercą czy wierzycielem zmarłego, aby wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku o ustalenie spadkobierców wystarczy interes – orzekł Sąd Najwyższy.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Kilka słów o dojrzewaniu koncepcji upadku i odbudowie autorytetu Sądu Najwyższego.
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego miała we wtorek podjąć decyzję w sprawie immunitetu warszawskiego sędziego Jakuba Iwańca. Po kilku godzinach rozprawy postanowiono odroczyć ją do 4 lutego 2025 r.
Prawo polskie i międzynarodowe nie daje podstaw do przysposobienia dziecka przez małżonka tej samej płci, nawet dla dobra dziecka.
Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.
Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.
Sąd rozpatrujący w postępowaniu upominawczym pozew banku przeciwko kredytobiorcy ma obowiązek badania ważności i skutku wiążącego umowy łączącej strony - orzekł Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas