Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy rodzice pracują na zmiany?

Nawet jeśli godziny zmianowej pracy rodziców nie nakładają się na siebie, mogą mieć prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Przysługuje on, gdy mama czy tata musieliby je zostawić samo, by zdążyć do firmy.

Publikacja: 25.09.2015 06:30

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu m.in. wtedy, gdy musi wstrzymać się z wykonywaniem pracy, bo ma chore dziecko, którym trzeba się zająć. Świadczenie to przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Wypłaca się jednak tylko jednemu z nich – temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Nie ma możliwości, aby rodzice jednocześnie korzystali z tego uprawnienia.

- Zatrudniamy osoby, które pracują w systemie trzyzmianowym, również w soboty i niedziele. W zamian za pracę w weekendy mają wolne inne dni w tygodniu. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym czteroletnim synem na okres od 15 do 22 września 2015 r. Zgodnie z harmonogramem jej pracy oraz oświadczeniem złożonym na druku ZUS Z-15 czas pracy rodziców w okresie konieczności sprawowania opieki przedstawia się następująco:

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne