- Nasza pracownica miała zawartą umowę na czas określony do 31 sierpnia br. Wcześniej, tj. 30 lipca, urodziła dziecko i pobierała od nas zasiłek macierzyński. Po zakończeniu umowy ZUS przejął wypłatę świadczenia. Jednak od 1 października pracownica została ponownie zatrudniona w naszej firmie, na pół etatu. Czy może dalej wziąć urlop macierzyński i od nas otrzymywać zasiłek, czy nadal płaci ZUS? Jak wygląda kwestia ubezpieczeń w tym przypadku – czy skoro zatrudniona pobiera zasiłek, to podlega ubezpieczeniom z umowy o pracę? – pyta czytelniczka.

Urlop macierzyński nie ulega podziałom na części, jak to jest w przypadku urlopu wychowawczego. Wobec tego, po ponownym zatrudnieniu tej samej pracownicy, nie można jej udzielać niewykorzystanej wcześniej pozostałości urlopu macierzyńskiego. ZUS będzie kontynuował wypłatę świadczenia podjętą po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Pod względem ubezpieczeń należy natomiast traktować pracownicę na ogólnych zasadach. Oznacza to, że będzie ona objęta obowiązkowo wszystkimi ubezpieczeniami z tytułu nowego etatu oraz obowiązkowo emerytalnym i rentowym z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Urlopy rodzicielskie, w tym macierzyński, mogą być udzielane tylko na czas trwania stosunku pracy. Jeżeli więc z pracownicą przebywającą na takim urlopie, rozwiązuje się ta więź prawna wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta umowa o pracę, to urlop macierzyński ulega przerwaniu.

Pracownicze prawa

Przepisy kodeksu pracy nie przewidują sytuacji, w której urlop macierzyński może być np. kontynuowany po ponownym zatrudnieniu pracownika – obojętnie, czy w tej samej, czy w innej firmie. Owszem, jest możliwość podzielenia urlopu macierzyńskiego, ale tylko na część przed porodem – co najmniej dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem – i po porodzie, czyli po urodzeniu dziecka, kiedy to pracownicy przysługuje dalsza część urlopu aż do wyczerpania ustawowego wymiaru (art. 180 § 3 i 4 kodeksu pracy).

Pracownica co prawda utraciła prawo do pełnego urlopu macierzyńskiego po zakończeniu pierwszej umowy, ale nie straciła prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko.

Tylko urlop się kończy

Tak właśnie było w przypadku pracownicy z pytania. Urodziła dziecko jeszcze będąc w ubezpieczeniu chorobowym z tytułu czasowej umowy o pracę. Póki trwał stosunek pracy, zasiłek macierzyński wypłacał pracodawca, który był uprawniony do obsługi świadczeń z ubezpieczenia społecznego w 2012 r. Po ustaniu zatrudnienia, a wraz z nim ubezpieczenia chorobowego, wypłatę zasiłku przejął ZUS.

Wynika to z art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). To on będzie wypłacał zasiłek przez okres odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego pozostałej do wyczerpania. Innymi słowy, ZUS nie przerwie wypłaty zasiłku, by przekazać ją ponownie pracodawcy.

Podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego rodzic może podjąć pracę zarobkową, i to zarówno u własnego pracodawcy, jak i na rzecz obcego podmiotu. W tym przypadku ponowne zatrudnienie w tej samej firmie oznacza nawiązanie odrębnego stosunku pracy. Nie jest to zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zawartej z własnym pracodawcą. Dlatego pracownicę należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego jak każdego innego nowo przyjętego pracownika.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega ona teraz z dwóch tytułów – tj. z umowy o pracę i pobierania zasiłku macierzyńskiego. Tak wynika z art. 9 ust. 1d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Osoby będące pracownikami spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub w wysokości macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów.