[b]- Otrzymałam propozycję współpracy ze spółką niemiecką, która w Polsce nie prowadzi żadnej działalności. Podstawą byłaby umowa-zlecenie. Projekty, które mam wykonywać, będę sporządzała w Polsce.
Jakie w związku z tym ciążą na mnie (lub na niemieckim zleceniodawcy) obowiązki w kwestii ubezpieczeń społecznych? [/b]
Jeżeli czytelniczka wykonuje zlecenie w Polsce, składki ubezpieczeniowe powinny być rozliczane w polskim systemie ubezpieczeniowym. W przeciwieństwie do umów-zleceń z podmiotami polskimi w określonej sytuacji może je samodzielnie rozliczać.
Dzieje się tak dlatego, że są dwie możliwości opłacania składek na ZUS od dochodu z umowy z podmiotem zagranicznym niemającym w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa.
[b]WARIANT 1[/b]. Co do zasady to zleceniodawca jest zobowiązany do wykonywania czynności płatnika składek, tj. obliczania polskich składek, wpłacania ich do ZUS i składania odpowiednich formularzy.
[b]WARIANT 2[/b]. Niemiecki zleceniodawca może ustalić z czytelniczką, żeby to ona przejęła obowiązki płatnika składek ZUS. Oznaczać to będzie dla niej konieczność:
- złożenia do właściwego oddziału ZUS kompletu dokumentów niezbędnych do zarejestrowania jej jako osoby przejmującej te obowiązki (wśród których będzie m.in. umowa między czytelniczką a spółką niemiecką w tym zakresie),
- obliczania co miesiąc należnych składek (zarówno części zleceniobiorcy jak i zleceniodawcy), wpłacania obliczonych kwot do ZUS, a także składania miesięcznych deklaracji ZUS DRA.
Co do składek, które należy płacić, sytuacja czytelniczki będzie podobna do sytuacji osób wykonujących czynności na podstawie umowy-zlecenia zawartej z podmiotami polskimi.
Albo ona, albo spółka niemiecka (jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy o przejęciu obowiązków płatnika składek) jest zobowiązana do obliczania i wpłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także na Fundusz Pracy (według tych samych reguł, jakie obowiązują zleceniobiorców związanych umową z polskimi podmiotami).
Obowiązkowa jest także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast chorobowa jest dobrowolna. A składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku umów z podmiotami zagranicznymi nie jest w ogóle obliczana.
[i]Autor jest starszy konsultant PwC[/i]