Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad bliskimi. Prawo do niego mają matka i ojciec dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z nich – temu, które wystąpi z wnioskiem o wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieką objęto zdrowe dziecko do lat ośmiu i chore dziecko do lat 14. W wypadku opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny okres wypłacania zasiłku wynosi 14 dni w ciągu roku.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn, bez względu na liczbę dzieci i członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Okresu zasiłkowego nie kumuluje się, w każdym roku kalendarzowym jest on naliczany na nowo.

[b]Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia [/b]stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Pracujący rodzic otrzyma więc takie wynagrodzenie jak na chorobowym.

Zasiłek przysługuje m.in. z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu, np. w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Do świadczenia tego uprawnia także opieka nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14, a także innym chorym członkiem rodziny.