[b]Po urlopie macierzyńskim zamierzam iść na wychowawczy i urodzić w tym czasie jeszcze jedno dziecko. Czy w związku z jego urodzeniem będzie mi przysługiwał urlop macierzyński? [/b]
Podczas urlopu wychowawczego nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale jest prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek ten jest wypłacany przez okres odpowiedni do liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jeżeli zatem przy jednym porodzie urodziło się jedno dziecko, zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 20 tygodni.
Należy jednak pamiętać o tym, że wypłata tego zasiłku zostanie skrócona o dwa tygodnie, gdy pełny okres 20 tygodni przypada w całości w okresie urlopu wychowawczego.
Pracownica otrzyma wtedy zasiłek macierzyński za 18 tygodni. Jeżeli natomiast okres 20 tygodni wykracza choćby o jeden dzień poza udzielony urlop wychowawczy na starsze dziecko, to wtedy zasiłek macierzyński zostanie wypłacony za pełne 20 tygodni.
[b]A w jakiej wysokości jest wypłacany ten zasiłek, zakładając, że podczas urlopu wychowawczego nie osiągałam żadnych dochodów? [/b]
Jeżeli pracownica korzystała z urlopu wychowawczego na starsze dziecko przez okres dłuższy niż 12 miesięcy przed urodzeniem kolejnego potomka w trakcie tego urlopu, wówczas podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na podstawie wynagrodzenia określonego w umowie o pracę za miesiąc, w którym urodzone zostało dziecko.
Przykładowo: pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. urodzi kolejne dziecko w czerwcu 2010 r. Umowa o pracę określa dla pracownicy stałe miesięczne wynagrodzenie. Zatem wynagrodzenie za ten miesiąc (czerwiec 2010 r.) jest podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
[i]Odpowiadała Renata Tonder, specjalistka w zakresie ubezpieczeń społecznych[/i]