[b]– Pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne na sześć miesięcy. Czy w razie poprawy stanu jego zdrowia może ten okres skrócić i po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego wrócić do pracy? Czy jest potrzebna do tego decyzja orzecznika ZUS o skróceniu tego okresu?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Świadczenie rehabilitacyjne otrzyma ten ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują, że odzyska zdolność do pracy. Tak stanowi art. 18 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1998 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link]. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Jak przyznaje ZUS, nie zdarza się, aby ubezpieczeni skracali okres pobytu na świadczeniu rehabilitacyjnym. Tym bardziej że jest ono wypłacane w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiły podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za pierwsze 90 dni pobierania świadczenia. Jeśli natomiast niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego) oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego), wynosi ono 100 proc. tego wynagrodzenia. W pozostałych wypadkach maleje do 75 proc.

Gdyby jednak rehabilitowany poczuł się na tyle dobrze, że chce wcześniej wrócić do pracy, to w oddziale ZUS powinien złożyć wniosek o skrócenie okresu świadczenia rehabilitacyjnego i udokumentować przywrócenie zdolności do pracy. Według ZUS wystarczy wtedy orzeczenie lekarza prowadzącego. Nie jest więc potrzebna decyzja lekarza orzecznika. ZUS przestanie wypłacać świadczenie rehabilitacyjne od daty określonej we wniosku zainteresowanego.

[ramka][b]Dla kogo świadczenie[/b]

Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

- pracownikom,

- osobom wykonującym pracę nakładczą,

- członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,

- osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

- osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym,

- osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,

- duchownym,

- osobom odbywającym służbę zastępczą. [/ramka]