W DOBREJ FIRMIE przeczytałam, że zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. To znaczy, że przedsiębiorca nie musi mieć za sobą okresu co najmniej 180 dni nieprzerwanego opłacania składki chorobowej (tak jak jest to wymagane przy zasiłku chorobowym). Czy jeśli zaledwie trzy miesiące temu zaczęłam opłacać składkę chorobową, a za kilka dni urodzę dziecko, to nabędę prawo do zasiłku macierzyńskiego? ZUS twierdzi, że dopiero po sześciu miesiącach terminowego opłacania składki chorobowej. Nasz księgowy przychyla się do tej interpretacji i nie zna przepisu o braku wymogu 180-dniowego terminu opłacania składki chorobowej. Kto ma rację i na jaką podstawę prawną ewentualnie powołać się przed ZUS?
Zasiłek macierzyński przysługuje bez wymogu tzw. okresu wyczekiwania. Aby go dostać, bizneswoman nie musi podlegać wcześniej ubezpieczeniu chorobowemu przez 180 dni, a pracownica przez 30 dni. Jedynym warunkiem jest to, by w momencie porodu kobieta była objęta tym ubezpieczeniem albo by przebywała na urlopie wychowawczym.
Czytelniczka dostanie więc zasiłek macierzyński, chyba że ZUS podniesie zarzut, że jej działalność gospodarcza była pozorna i opłacanie składek miało na celu wyłącznie wyłudzenie świadczeń. Z praktyki wiadomo, że takie sprawy trafiają do sądów i wiele z nich ZUS wygrywa. Oczywiście wówczas ZUS musi zwrócić nie tylko składkę chorobową, ale i wszystkie pozostałe opłacone przez przedsiębiorcę. Jest to jednak i tak mniej kosztowne dla budżetu niż wypłacanie zasiłku macierzyńskiego. Zakładamy, że taka sytuacja nie dotyczy naszej czytelniczki.
Na jakie przepisy należy się tu powołać? Przede wszystkim na brak w rozdziale ustawy chorobowej dotyczącym zasiłku macierzyńskiego takiego przepisu, który wprowadzałby wymóg tzw. okresu wyczekiwania (tak jak wymaga tego art. 4 ust. 1 ustawy w odniesieniu do zasiłku chorobowego). Również art. 31 ust. 2 ustawy chorobowej wyraźnie wskazuje, które przepisy o zasiłku chorobowym stosuje się odpowiednio do zasiłku macierzyńskiego, i nie ma wśród nich przepisu o tzw. okresie wyczekiwania.
Również w poradniku ZUS "Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą" (str. 12 - 14; www.zus.pl) nie ma informacji o tym, jakoby warunkiem otrzymania zasiłku macierzyńskiego było przebycie tzw. okresu wyczekiwania.