Renta wdowia z ZUS i KRUS? Seniorom może się przydać dodatkowy wniosek

Już od 1 lipca uprawnione osoby będą mogły pobierać rentę wdowią. Oznacza to, że oprócz renty rodzinnej po zmarłym małżonku otrzymają także część własnego świadczenia. Jak wygląda w tym przypadku kwestia odliczania podatku dochodowego?

Publikacja: 09.05.2025 06:03

Kto stosuje ulgę podatkową przy rencie wdowiej – ZUS czy KRUS?

Kto stosuje ulgę podatkową przy rencie wdowiej – ZUS czy KRUS?

Foto: Adobe Stock

Przepisy dotyczące renty wdowiej weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jednak wypłaty ruszą dopiero w drugiej połowie roku. Osoby, które spełniają warunki, mogą złożyć wniosek w dowolnym momencie, choć jeśli chcą otrzymać połączone świadczenia już od pierwszego miesiąca obowiązywania, muszą to zrobić najpóźniej do 31 lipca 2025 r.

Która instytucja będzie stosowała ulgę podatkową w przypadku zbiegu świadczeń – ZUS czy KRUS?

Dla przypomnienia osoby uprawnione do renty wdowiej mogą wybrać jedną z dwóch opcji – 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. „własnego” świadczenia lub 100 proc. „własnego” świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej. Warto pamiętać, że renta rodzinna dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwało osobie zmarłej. Zbieg świadczeń oznacza, że jedno z nich np. emerytura osoby uprawnionej może być wypłacana przez ZUS, a renta rodzinna przez KRUS. Pojawiają się zatem pytania – czy każda z tych instytucji będzie odliczała od kwoty świadczenia zaliczkę na podatek dochodowy i która z nich zastosuje ulgę podatkową?

Czytaj więcej

Ważna informacja dla wnioskujących o rentę wdowią. Chodzi o limity dorabiania

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest twierdząca – zarówno ZUS, jak i KRUS są zobowiązane do pobierania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Wynosi ona 12 proc. należnej kwoty. W odniesieniu do renty wdowiej obowiązują bowiem takie same zasady opodatkowania, jak w przypadku innych świadczeń. Co w takim razie z ulgą podatkową? Sytuacja jest analogiczna – zarówno ZUS, jak i KRUS zastosuje ulgę we własnym zakresie. Warto pamiętać, że każdy z tych organów pomniejszy kwotę zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek tj. o 300 zł miesięcznie.

Renta wdowia z ZUS i KRUS? Może się przydać dodatkowy wniosek 

Należy mieć na uwadze fakt, że każdemu podatnikowi przysługuje tylko jedno zmniejszenie podatku, niezależnie od liczby pobieranych świadczeń. Oznacza to, że jeśli oba organy pomniejszą zaliczkę o 300 zł, może się okazać, że po zakończeniu roku podatkowego powstanie niedopłata podatku. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, podatnik może złożyć w ZUS lub KRUS (w dowolnej z tych instytucji) wniosek o pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez pomniejszenia o ulgę.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otrzymać rentę wdowią?

Do tej pory w przypadku śmierci małżonka druga strona mogła wybrać między zachowaniem swojej emerytury a rentą rodzinną. Renta wdowia i możliwość pobierania świadczeń w zbiegu jest korzystniejszym rozwiązaniem. Osoby, które chcą obliczyć, jaka opcja jest dla nich bardziej opłacalna (100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej czy odwrotnie), mogą skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie ZUS.

Czytaj więcej

Wypłaty rent wdowich. KRUS wydał specjalny komunikat ws. terminu

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otrzymać rentę wdowią?

  • Wnioskodawca musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny (kobiety – 60 lat, mężczyźni 65 lat).
  • Wnioskodawca musi mieć prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno–rentowych, w tym do renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
  • Wnioskodawca pozostawał we wspólności majątkowej z małżonkiem aż do dnia jego śmierci.
  • Wnioskodawca nabył prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończył 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).
  • Wnioskodawca nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.

Wyżej wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. Suma środków wypłaconych w ramach renty wdowiej nie może być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury (obecnie 5636,73 zł), w przeciwnym razie zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia. W kolejnych latach renta wdowia ma zostać zwiększona. Od 1 stycznia 2027 r. wysokość drugiego świadczenia zostanie podwyższona do 25 proc. Osoby uprawnione muszą złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) – osobiście w ZUS lub drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem