Reklama
Rozwiń

Szykują się zmiany w wypłacie zasiłku pogrzebowego

Ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego oraz jego wysokości nie będzie wymagało wydania decyzji przez ZUS. Będą jednak wyjątki od tej zasady.

Publikacja: 01.07.2025 17:54

Szykują się zmiany w wypłacie zasiłku pogrzebowego

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który został we wtorek przyjęty przez rząd. 

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od 2026 roku 

Przypomnijmy, że od stycznia 2026 roku zasiłek pogrzebowy wyniesie 7 tys. zł, czyli wzrośnie o 75 proc. w stosunku do obecnej kwoty (4 tys. zł). To efekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2025 r., poz. 718). Reguluje ona kwestie wysokości jednorazowego świadczenia przysługującego najbliższym po śmierci członka rodziny, a także związanej z nią konieczności dokonania pochówku.

Świadczenie będzie też co roku waloryzowane, gdy skumulowana inflacja od ostatniego ustalenia wysokości zasiłku przekroczy 5 proc.

Zmiany w wypłacie zasiłku pogrzebowego. Co planuje rząd? 

Teraz rząd wprowadza kolejne zmiany.

I tak, przyjęty projekt wprowadza regulację, zgodnie z którą (co do zasady) ustalenie prawa do zasiłku pogrzebowego oraz jego wysokości nie będzie wymagało wydania decyzji przez ZUS.

Czytaj więcej

Zasiłek pogrzebowy znacząco wzrośnie. Sejm zdecydował

Wyjątkiem będą sytuacje, w których koszty pogrzebu zostaną poniesione przez:

- więcej niż jedną osobę lub podmiot (np. pracodawcę)

- inną osobę niż członek rodziny, tj. pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, gdy zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu.

Rząd proponuje również wprowadzenie na poziomie ustawy regulacji, zgodnie z którą wniosek w sprawie przyznania zasiłku pogrzebowego będzie mógł zostać złożony za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Ustawa emerytalna nie reguluje obecnie tej kwestii. Teraz praktyka przyjęta przez ZUS polega na dopuszczeniu możliwości występowania zakładów pogrzebowych w imieniu swoich klientów (członków rodziny zmarłego), na podstawie udzielonego przez nich upoważnienia. Wymaga to zatem zmian ustawowych. 

W kwestii terminu na wypłatę zasiłku pogrzebowego, rząd chce skrócić go do 14 dni liczonych od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do świadczenia (obecnie to 30 dni). W przypadku gdy wymagana jest decyzja, termin liczony będzie od dnia jej wydania.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono