Liczba ofert opublikowanych w pierwszym półroczu na największym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl (395 tys.) była już tylko minimalnie, bo o tysiąc mniejsza niż rok wcześniej, ale za to kolejny rok z rzędu wzrosła liczba kandydatów, czyli kliknięć w przycisk „Aplikuj”. Choć Pracuj.pl jej nie podaje, ale zaznacza, że ponownie osiągnęła rekordowy poziom rosnąc o 6,5 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2024 r.
Nasilenie konkurencji o oferty pracy pokazują też statystyki systemu rekrutacyjnego Traffit. W I kwartale 2025 r. średnia liczba kandydatów ubiegających się o pracę na jednym stanowisku wzrosła tam do 49 czyli o 30 proc. w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku.
Mniejszy wybór ofert
Najnowsze dane z 50 największych portali rekrutacyjnych, które podsumowuje raport Grant Thornton nie wróżą osłabienia konkurencji o oferty pracy. W czerwcu opublikowano tam 249 tys. nowych ogłoszeń –aż o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. (W ujęciu rocznym był to pierwszy spadek od listopada zeszłego roku).
Tymczasem z ostatnich danych GUS wynika, że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy tego roku w urzędach pracy zarejestrowano 183,5 tys. osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy, o 15,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Większość z nich szuka, albo wkrótce będzie szukać nowej pracy, o którą- przy niskim bezrobociu (w czerwcu wynosiło 5,1 proc.) –powinno być dość łatwo. Czy na pewno?