Reklama
Rozwiń

Dolar wciąż jest pod presją, a deficyt rozpala emocje

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zasugerował, że budżet mógłby sporo zaoszczędzić na subsydiach dla firm Elona Muska, który krytykuje jego „wielką, piękną” ustawę podatkowo-wydatkową.

Publikacja: 02.07.2025 04:37

Elon Musk ponownie występuje przeciwko ustawie Donalda Trumpa. Prezydent USA w odwecie sugeruje, że

Elon Musk ponownie występuje przeciwko ustawie Donalda Trumpa. Prezydent USA w odwecie sugeruje, że może miliarderowi odebrać subsydia

Foto: Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Indeks dolara, mierzący siłę amerykańskiej waluty wobec koszyka innych głównych walut świata, stracił w pierwszym półroczu 10,8 proc. Był to najgorszy dla niego taki okres od 1973 r. Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację osłabienia dolara. Kurs USD/PLN spadł poniżej poziomu 3,60 zł za 1 dolara, a polska waluta stała się najsilniejsza od blisko siedmiu lat.

Na niekorzyść amerykańskiej waluty działała w ostatnich miesiącach niepewność co do polityki handlowej USA oraz obawy przed tym, że działania administracji prezydenta Donalda Trumpa przyczynią się do osłabienia statusu dolara jako globalnej waluty rezerwowej. Nakładają się na to również niepokój o kondycję fiskalną USA, a w ostatnich tygodniach także oczekiwania, że Fed wróci do luzowania polityki pieniężnej.

Amerykańska waluta jest coraz tańsza

– Cła Trumpa i to, że część inwestorów postrzega obecną administrację jako chaotyczną, wraz z obawami dotyczącymi długu publicznego USA sprawiły, że dolar wypadł z łask – twierdzi David Morrison, analityk z firmy Trade Nation.

– Część osłabienia dolara da się jednak wytłumaczyć tym, że pod koniec 2024 r. stał się on drogim aktywem pod każdym względem. Gospodarka USA radziła sobie lepiej niż europejska czy chińska, a teraz różnice między szybkością wzrostu gospodarczego się zmniejszają. Spodziewamy się teraz, że Europa i USA będą w tym roku rozwijały się w tym samym tempie – wskazuje natomiast Luca Paolini, główny strateg w Pictet Asset Management.

Czytaj więcej

Europa może wycofać swoje złoto z USA. Niemcy i Włochy pod presją

Choć w ostatnich miesiącach analitycy z wielu instytucji obniżali prognozy wzrostu gospodarczego dla USA na ten rok, to gospodarka amerykańska wciąż wydaje się być daleka od recesji. Jednocześnie rosną szanse na cięcie stóp procentowych w USA. Rynek spodziewa się, że dojdzie do niego najprawdopodobniej we wrześniu. Na cięcia stóp naciska prezydent Trump. Dotychczasową politykę Fedu skrytykował również Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu. – Wyglądają, jakby trochę przysnęli za kierownicą – powiedział Bessent w wywiadzie dla Bloomberg TV. Stwierdził również, że na razie nie zaobserwowano, by cła podwyższane przez administrację Trumpa doprowadziły do znaczącego i trwalszego przyspieszenia inflacji.

Spór w Waszyngtonie o ustawę podatkowo–wydatkową

We wtorek wieczorem w amerykańskim Senacie miały być kontynuowane prace nad ustawą podatkowo–wydatkową (zwaną przez prezydenta „wielką, piękną ustawą”). Do zamknięcia tego wydania gazety nie odbyły się jeszcze głosowania nad nią i nie wiadomo było, czy ustawa zostanie przegłosowana, a jeśli tak, to w jakim kształcie. Wywoływała ona duże kontrowersje wśród bardziej konserwatywnych fiskalnie republikanów. Części przedstawicieli tej partii nie podobało się również, że może ona doprowadzić do utraty świadczeń medycznych przez miliony Amerykanów. (Szacunki mówią o nawet 11,8 mln ludzi do 2034 r.) Wcześniejsze wyliczenia Biura Budżetowego Kongresu (CBO) mówiły, że forsowana przez Trumpa ustawa powiększy deficyt budżetowy w ciągu dekady o 3,3 bln USD.

Czytaj więcej

Stopy bez zmian, ale Fed szykuje cięcia. Trump: Powinni działać szybciej

Z tego powodu przeciwko „wielkiej, pięknej ustawie” występuje od wielu tygodni miliarder Elon Musk. W serii niedawnych tweetów straszył on, że ustawa doprowadzi Amerykanów do „niewolnictwa zadłużeniowego” oraz ostrzegł, że wykorzysta swoje pieniądze, by uniemożliwić reelekcję senatorom głosującym za tym aktem legislacyjnym.

Tweety Muska wyraźnie zirytowały Trumpa, który napisał na platformie społecznościowej Truth Social, że „bez subsydiów, Elon prawdopodobnie musiałby zamknąć interes i wrócić do RPA”. Stwierdził również, że być może subsydiom dla spółek Muska powinien przyjrzeć się stworzony przez tego miliardera Departament Efektywności Rządowej (DOGE), by zaoszczędzić wydatków z budżetu. W reakcji na tę groźbę, akcje Tesli traciły 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym.

Waluty
Lipcowa obniżka stóp zaskoczyła inwestorów. Złoty słabszy po decyzji
Waluty
Złoty łapie oddech. Dolar próbuje odrabiać straty
Waluty
Złoty trzyma się mocno. Dolar najsłabszy od siedmiu lat
Waluty
Dolar na deskach. Złoty najmocniejszy od 2018 roku
Waluty
Złoty nie chce się zatrzymywać. Rynek czeka na amerykańskie dane