Opłaty za odpady komunalne: jak uniknąć pułapek ustalając ich wysokość

Nie jest dopuszczalne stosowanie innych specjalnych kryteriów do obliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, niż wybrane przez organ stanowiący jako generalne i abstrakcyjne, adresowane do wszystkich podmiotów.

Publikacja: 28.10.2019 18:00

Opłaty za odpady komunalne: jak uniknąć pułapek ustalając ich wysokość

Foto: Adobe Stock

- Wprowadzamy w gminie od 2020 r. nową uchwałę w sprawie metody opłat za śmieci – tj. od ilości zużytej wody. Czy w jej ramach można wprowadzić pewne podkategorie np. inny sposób obliczenia zużycia wody dla nieruchomości niewyposażonych w wodomierze dodatkowe? Sądzimy, że tak, skoro rada decyduje o prawie miejscowym i wybiera metody opłat za śmieci.

Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucpg) raz do ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (usg). Skoro zaś w pytaniu argumentacja ukierunkowana jest na aspekt działalności legislacyjnej gminy, to wstępnie odnieść się należy do regulacji ustawy o samorządzie gminnym. I tak, faktycznie, jak wynika z art. 40 ust. 1 usg, na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy. Z kolei, zgodnie z art. 41 ust. 1 usg, akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?