Prawo zamówień publicznych - nowe wytyczne dla wadium

Dokumenty wadialne powinny przede wszystkim dokładnie określać okoliczności, w których po stronie gwaranta lub poręczyciela powstaje obowiązek zapłaty.

Aktualizacja: 05.05.2021 10:35 Publikacja: 05.05.2021 00:01

Prawo zamówień publicznych - nowe wytyczne dla wadium

Foto: Adobe Stock

W nowym prawie zamówień publicznych (DzU poz. 2019 ze zm.) nie zdecydowano się na dokonanie całkowitej rewolucji w funkcjonowaniu instytucji wadium, jednak nowe przepisy wprowadzają wiele nowości oraz modyfikacji, które należy uznać za istotne, zarówno z punktu widzenia wykonawców, jak i zamawiających.

I tak, zamawiający od 1 stycznia 2021 r. już nie „żąda" wniesienia wadium, lecz zgodnie z art. 97 ust. 1 nowej ustawy p.z.p., „może żądać" od wykonawców jego wniesienia. Powyższy przepis ma zastosowanie również do udzielania zamówień klasycznych o wartości mniejszej niż progi unijne (zastosowanie tego przepisu nie zostało wyłączone na mocy art. 266 p.z.p.), jak i w zamówieniach sektorowych (zgodnie z art. 362 pkt 1 p.z.p.). Oznacza to, że teraz bez względu na wartość i rodzaj zamówienia oraz tryb prowadzonego postępowania zamawiający nie ma obowiązku żądania wniesienia wadium.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami