Postępowanie administracyjne: uzupełnienie dowodów przez obywatela trzeba dokładnie ocenić

Przewidziana w art. 79a kodeksu postępowania administracyjnego instytucja prawna wzmacnia gwarancje pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, tj. zgodnie z żądaniem strony.

Aktualizacja: 21.04.2021 11:14 Publikacja: 21.04.2021 02:00

Postępowanie administracyjne: uzupełnienie dowodów przez obywatela trzeba dokładnie ocenić

Foto: Adobe Stock

Jak powszechnie wiadomo, postępowanie administracyjne może zostać wszczęte z urzędu lub na wniosek strony. W tym drugim przypadku postępowanie zazwyczaj jest wszczynane dlatego, że strona zainteresowana jest uzyskaniem od organu określonego rozstrzygnięcia danej sprawy – zależy jej na decyzji o konkretnej treści, zgodnej z jej intencjami. Powyższe nie skutkuje oczywiście zdjęciem z organu przewidzianego w art. 7 k.p.a. obowiązku podejmowania, również z urzędu, wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz niezbędnych do załatwienia sprawy – zasada tzw. prawdy obiektywnej wiąże organ zarówno w postępowaniu zainicjowanym wnioskiem strony, jak i wszczętym z urzędu. Organ w toku postępowania gromadzi zatem dowody i materiały, pozwalające na załatwienie rozpoznawanej sprawy. W końcowej fazie postępowania są one weryfikowane i oceniane, co znajduje swe odzwierciedlenie w treści decyzji administracyjnej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama