Czynsz dzierżawny można zapłacić także z dotacji gminnej

- Prowadzę niepubliczne przedszkole dotowane z budżetu gminy. Od października będę zajmować nowy lokal dzierżawiony właśnie od gminy. Opłata za dzierżawę wyniesie ok. 5 tys. zł. Mam wątpliwość czy będę mógł pokryć te wydatki z dotacji gminnej, skoro budynek jest własnością gminy – pyta przedsiębiorca.

Publikacja: 06.09.2021 07:30

Przedszkole

Przedszkole

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Analizę pytania należy poprzedzić informacją, że umowa dzierżawy ma normatywne podstawy w Kodeksie cywilnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). W art. 693 tego kodeksu postanowiono zaś, że – przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Warto także wspomnieć, że samo uzyskanie prawa dzierżawy do nieruchomości gminnej zapewne miało podstawy w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.). W art. 13 ust. 1 tej ustawy postanowiono, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami