Aktualizacja: 06.09.2021 07:30 Publikacja: 06.09.2021 07:30
Przedszkole
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Analizę pytania należy poprzedzić informacją, że umowa dzierżawy ma normatywne podstawy w Kodeksie cywilnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). W art. 693 tego kodeksu postanowiono zaś, że – przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Warto także wspomnieć, że samo uzyskanie prawa dzierżawy do nieruchomości gminnej zapewne miało podstawy w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1990 z późn. zm.). W art. 13 ust. 1 tej ustawy postanowiono, że z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Członkowie i sympatycy Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły zebrali się w Warszawie na proteście przeciwko planom MEN dotyczącym wprowadzenia do szkół „antyrodzinnych treści i seksualizacji dzieci pod pretekstem tzw. edukacji zdrowotnej”.
Świąteczne jarmarki w wielu miastach już działają, teraz czas na iluminacje. Pierwsze rozbłysną już w ten weekend.
Naiwnością byłoby myślenie, że Collegium Humanum to jedyna zła uczelnia w Polsce. O tym, że ktoś dostał dyplom, bo zapłacił i niewiele więcej robił, słychać od lat. Możliwe, że Szymon Hołownia też szukał takiej, w której nie trzeba się męczyć.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że rozporządzenie ministra edukacji – umożliwiające prowadzenie lekcji religii w szkołach w grupach dzieci z różnych klas i oddziałów – jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Powiemy uczennicom w jaki sposób przeprowadzić samobadanie piersi a uczniom jak sprawdzić jądra – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prof. Zbigniew Izdebski, szef zespołu przygotowującego podstawę programową z edukacji zdrowotnej. Czego jeszcze będą się uczyły?
W wielu przypadkach pracownicy jednostek oświaty mogą mieć wątpliwość, czy w określonej sytuacji należy wszcząć procedurę Niebieskich Kart.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Jednostka samorządu terytorialnego może wpływać na strategię spółek, kontrolować ich działania oraz wprowadzać mechanizmy korygujące w przypadku nieprawidłowości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas