Czteroletnia dziewczynka nie została przyjęta do przedszkola, bo w grupie czterolatków nie było już miejsc. Do placówki w tegorocznej rekrutacji przyjmowano dzieci, które w postępowaniu uzyskały 16 punktów. Dziewczynka miała dużo więcej, bo aż 28. Jednak, jak argumentowała dyrekcja, dla dzieci urodzonych w 2017 r. miejsca nie było w ogóle. Przyjmowane były wyłącznie trzylatki.
Nabór w przedszkolu jest dokonywany wyłącznie na wolne miejsca w danej grupie wiekowej. Przydział dzieci do właściwych oddziałów należy do dyrektora placówki. Tworzenie grup mieszanych jest zaś niekorzystne, bo w ostatnim roku nauki przedszkolnej, po rozpoczęciu przez dzieci starsze z grupy mieszanej nauki w szkole, pozostawałaby grupa w niepełnym składzie, bez możliwości uzupełnienia.
Czytaj więcej
Miesiąc, w którym urodziło się dziecko, nie może mieć znaczenia przy rekrutacji do przedszkola.
Rodzice złożyli skargę do sądu, a ten uchylił niekorzystne dla nich rozstrzygnięcie. Postępowanie rekrutacyjne było bezprawnie prowadzone odrębnie do poszczególnych oddziałów. Kandydatów podzielono na osobne grupy według ich roku urodzenia i w ramach tych grup komisja rekrutacyjna przeprowadziła osobne rekrutacje.
Prawo oświatowe posługuje się bowiem takimi sformułowaniami jak „postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli" czy „lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego publicznego przedszkola", a nie do określonego oddziału. Jedynie w przypadku zerówek rekrutację przeprowadza do konkretnego oddziału, ale wynika to z faktu, że jest ona prowadzona dla dzieci sześcioletnich, realizujących obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego. W rozpatrywanej przez sąd sprawie postępowanie rekrutacyjne doprowadziło do dyskryminacji dzieci urodzonych w 2017 r. Komisja wprowadziła dodatkowe negatywne kryterium wieku, nieprzewidziane ani w prawie oświatowym, ani w uchwale rady gminy. Kryteria przyjęcia do przedszkola powinny być określane z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Nie istnieje przepis zezwalający na faworyzujące lub dyskryminujące traktowanie kandydatów ze względu na ich wiek. Uzależnienie pośrednio lub bezpośrednio przyznania lub odmowy dodatkowych punktów w procesie rekrutacji od spełnienia kryterium wieku stanowi złamanie zasady równości wobec prawa, wyrażonej w art. 32 konstytucji.
W przypadku organizacji przedszkoli nie obowiązuje też sztywne przypisanie dzieci w określonym wieku do danego oddziału. Oddział przedszkola obejmuje dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności. Stąd też niezasadne było automatyczne przypisanie córki skarżących do grupy czterolatków, tym bardziej że nie wnioskowali o przyjęcie swego dziecka do konkretnego oddziału przedszkola. Gdyby przeprowadzono rekrutację do przedszkola, a nie do poszczególnych oddziałów, córka skarżących zostałaby przyjęta.
Sygnatura akt: II SA/Go 588/21