Aktualizacja: 30.11.2021 14:20 Publikacja: 01.12.2021 12:19
Już ponad 40 proc. śmieci zbieranych jest selektywnie, w czym pomogła śmieciowa rewolucja
Foto: shutterstock
Wprowadzone przez ustawodawcę w ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 888 ze zm., dalej jako u.c.p.g.) unormowania w przedmiocie warunków wykonywania działalności w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych dotyczą rejestru działalności regulowanej w zakresie:
- odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (art. 9b),
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Samorządy odgrywają kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, podejmując różnorodne działania w obszarze ochrony środowiska, transportu publicznego, gospodarki odpadami czy inwestycji w obiekty użyteczności publicznej oraz wspierając lokalne społeczności w dążeniu do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Nikt z nami nie rozmawiał o założeniach do systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta – mówią samorządowcy. Chcą pieniędzy, bo ich zdaniem na kaucjach za butelki stracą nawet 6 mld zł.
W wielu miastach szykują się podwyżki opłat za śmieci. Ich mieszkańcy wyższe ceny zapłacą już w tym roku.
Resort klimatu pokazał wreszcie projekt nowelizacji systemu kaucyjnego, który 30 lipca - po długim oczekiwaniu - trafił do KPRM. Rozwój systemu w Polsce wymyka się schematom - do działania przygotowuje się już nie jeden, a sześciu operatorów, chociaż sam projekt jest mocno opóźniony.
Remondis jest w trakcje ubiegania się o zezwolenie na utworzenie operatora. Z kolei InPost nadzoruje działalność PolKi, czyli operatora, który uzyskał zezwolenie resortu klimatu i środowiska. Wśród operatorów przeważają spółki odpadowe.
Nowe dane opublikowane przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) ukazują, że Unia Europejska nie radzi sobie z sortowaniem odpadów tekstylnych. Co gorsza – nawet co dziesiąty produkt odzieżowy wprowadzanych na rynek w Unii Europejskiej trafia na wysypiska zanim w ogóle zostaną użyte.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas