Aktualizacja: 24.11.2024 22:08 Publikacja: 30.08.2022 00:06
Foto: Adobe Stock
Idea ustawodawcy jest niewątpliwie słuszna, ale wątek szkoleń ogranicza się jedynie do bardzo oszczędnego stwierdzenia, że mają się one odbyć.
Projekt ustawy ogranicza obowiązek szkoleń do pracowników organu publicznego albo Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie, w jakim będą oni przyjmować zgłoszenia zewnętrzne, dokonywać ich wstępnej weryfikacji, podejmować działania następcze, przetwarzać dane osobowe zgłaszających, kontaktować się z nimi w celu przekazywania informacji zwrotnej lub uzyskania dodatkowych wyjaśnień. I tak przykładowo we wskazanym zakresie przeszkoleni powinni zostać upoważnieni pracownicy w: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poszczególnych ministerstwach, urzędach wojewódzkich oraz takich organach jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Główny Urząd Statystyczny, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Państwowa Inspekcja Pracy, organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego, czyli zarządy powiatów, województw, urzędy miejskie, regionalne izby obrachunkowe, Sztab Generalny Wojska Polskiego, Komisja Nadzoru Finansowego.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas