Aktualizacja: 22.11.2024 01:35 Publikacja: 19.04.2023 15:37
Foto: Adobe Stock
Przyjmowanie uchwał regulujących wspólne przebywanie właścicieli psów i innych osób np. w parkach było jakiś czas temu gorącym tematem. Wiele z tych aktów prawa miejscowego znalazło swój finał w sądach administracyjnych. Wydawać by się mogło, że te czasy już za nami. Okazuje się, że jednak nie. Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęło ostatnio pismo osób korzystających z plaż w Ustroniu Morskim. Wskazują one, że obowiązujący tam zakaz wprowadzania psów godzi w ich prawa obywatelskie, zwłaszcza w swobodę poruszania się i przebywania w miejscach publicznych. RPO zwrócił uwagę, że uchwałę w tej sprawie podjęto na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, podczas gdy powinno to nastąpić na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wszystko wskazuje na to, że właściciele psów muszą pogodzić się z ograniczeniami, ale władze lokalne powinny pamiętać, że wprowadzane przez nie zakazy powinny mieć przekonujące uzasadnienie i opierać się na właściwych przepisach prawa.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Na polskich drogach uruchomiono kolejny odcinkowy pomiar prędkości (OPP). Tym razem pod Łodzią, a dokładniej na drodze wojewódzkiej nr 485 między Pabianicami a Bełchatowem. To piąty, ale nie ostatni system w województwie łódzkim. Planowane są kolejne.
Ponad 8,5 tys. wykroczeń odnotowano na nowo otwartym odcinkowym pomiarze prędkości na trasie S11 pod Poznaniem.
Wrocławscy kierowcy, którzy zabezpieczyli swoje samochody przed powodzią parkując je na trawiastym wzniesieniu, otrzymali od policji wezwania na komendę.
Sezon grzybobrania w pełni. Choć szukanie grzybów to jedna z ulubionych aktywności Polaków, nie wszyscy wiedzą, że istnieją pewne ograniczenia. W niektórych miejscach zbieranie jest zabronione, a osobom, które złamią zakaz grozi mandat.
Już niedługo przybędzie tras, na których będą funkcjonować odcinkowe pomiary prędkości. To wynik rozbudowy sieci należącej do Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego. Nowe OPP mają pojawić się w każdym województwie.
Wiralowa sesja zdjęciowa nad Morskim Okiem rozbudziła kolejną dyskusję o zachowaniu turystów w górach, zwłaszcza w Tatrach. Ponownie pojawia się pytanie o znajomość kluczowych zasad zwiedzania polskich parków narodowych. Kiedy i za co można dostać mandat?
Status osoby łamiącej przepisy drogowe decyduje o jej ukaraniu. Chodzi jednak bardziej o czas niż sam fakt ukarania. Warto też pamiętać o obowiązkach zawiadamiającego o zdarzeniu. Jeśli jako świadek nie stawi się na wezwanie, sam może zostać ukarany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas