Aktualizacja: 25.06.2025 04:51 Publikacja: 09.08.2023 12:55
Foto: Adobe Stock
Opublikowana na początku roku informacja Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o wynikach kontroli dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce na przykładzie wybranych miast (raport) nie napawa optymizmem. NIK przeprowadził kontrolę w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy obowiązujący system planowania przestrzennego w Polsce zapewnia możliwość racjonalnego gospodarowania przestrzenią.
W wyniku kontroli NIK ustalił, że przepisy ustawy z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa) nie zapewniają racjonalnego kształtowania ładu przestrzennego w gminach i ich zrównoważonego rozwoju. Zamiast trwałych zasad gospodarowania przestrzennego, które gwarantować miały miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, z uwagi na niski poziom pokrycia kraju miejscowymi planami wydawane są decyzje o warunkach zabudowy (decyzje WZ), regulujące warunki zabudowy dla konkretnych nieruchomości, działek gruntu.
Urzędnik, policjant, a nawet prokurator nie może „robić wszystkiego”, wykonując swoje obowiązki służbowe. Jest g...
Art. 231 kodeksu karnego to przepis, po który sięga prokuratura w przypadku podejrzenia, że urzędnik czy funkcjo...
W przypadku odpłatnego udostępnienia sal w budynkach szkół i przedszkoli podmiotom zewnętrznym gmina nie działa...
Jeśli wpłaty do PPK zostały np. naliczone i dokonane od zawyżonej podstawy wymiaru lub w podwójnej wysokości (dw...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Terminy w każdej procedurze są ważne, ale szczególny ich charakter widać w postępowaniu o wydanie decyzji o waru...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas