Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

Zmiany w okręgach wyborczych przeprowadzone przez komisarzy wyborczych wywołały w niektórych miastach i powiatach kontrowersje. Czy radom i sejmikom należy przywrócić kompetencje do dokonywania takich zmian?

Publikacja: 20.02.2024 02:00

Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Jedną z konsekwencji wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130 z późn. zm.) było przyznanie kompetencji do dokonywania podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze komisarzom wyborczym. Wcześniej kompetencja ta przysługiwała organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego. Intencją ustawodawcy było zapobieżenie zjawisku gerrymanderingu w wyborach samorządowych, czyli manipulowaniu przebiegiem granic okręgów wyborczych, najczęściej w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. Przyjęto założenie, że powierzenie tej kompetencji niezależnemu od samorządu terytorialnego komisarzowi wyborczemu wyeliminuje lub ograniczy skalę kontrowersji. Jednakże np. sprawa podziału na okręgi wyborcze m.st. Warszawy pokazuje, że kontrowersji nie udało się skutecznie wyeliminować. Wiele wskazuje na to, że model przyjęty przez ustawodawcę w 2018 r. trudno uznać za dobre rozwiązanie. Za przywróceniem kompetencji do ustalania okręgów wyborczych w wyborach samorządowych organom stanowiącym j.s.t. przemawia kilka istotnych argumentów.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Urzędy nagradzają według własnego widzimisię
Administracja
Służba cywilna. 45 lat minęło, a postulaty strajkujących wciąż są aktualne
Administracja
Samorządom trudno osiągnąć wymagany poziom recyklingu
Administracja
Rozświetlamy Polskę – problem z inwestycją na cudzym majątku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Czy trzeba nagrywać posiedzenia komisji rady gminy lub powiatu?