Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Pełnienie służby w formie zdalnej ma miejsce tylko na podstawie polecenia przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby. Wobec funkcjonariuszy nie ma możliwości wprowadzenia jej na stałe ani na wniosek samego zatrudnionego.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 240) – na stałe wprowadziła do polskiego porządku prawnego nie tylko pracę zdalną, ale również zdalną służbę. Już od roku przełożeni niektórych formacji mają możliwość wydawania funkcjonariuszom polecenia pełnienia służby w formie zdalnej.

Sytuacje, w których taki sposób wykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy jest możliwy, są jednak ściśle określone. Przede wszystkim nie każda ustawa pragmatyczna przewiduje taką możliwość (a więc w niektórych formacjach służba zdalna nigdy nie będzie realizowana). Ponadto polecenie służby zdalnej jest uzależnione od zaistnienia ustawowo określonych okoliczności. W porównaniu z regulacją kodeksu pracy przepisy pragmatyk przypominają bardziej unormowanie, które funkcjonowało w czasach pandemii (tj. na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, DzU z 2021 r. poz. 2095 ze zm., dalej: ustawa covidowa).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami