Aktualizacja: 25.06.2025 00:54 Publikacja: 12.06.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Rada miejska na podstawie uchwały określiła zasady przyznawania świadczenia – bonu żłobkowego. W załączniku do uchwały znalazł się zapis, z którego wynikało, że wnioskujący o świadczenie pieniężne składać ma oświadczenie: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Takie postanowienia uchwały zakwestionował wojewoda, który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.
Wojewoda zwrócił uwagę, że art. 22b ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przyznaje radzie gminy kompetencji do stanowienia przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Co więcej, z brzmienia art. 22b ust. 3 powołanej ustawy wynika, że do świadczeń, o których mowa, nie stosuje się rozdziału 6 tej ustawy, przewidującego przypadki odebrania od wnioskodawcy oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Urzędnik, policjant, a nawet prokurator nie może „robić wszystkiego”, wykonując swoje obowiązki służbowe. Jest g...
Art. 231 kodeksu karnego to przepis, po który sięga prokuratura w przypadku podejrzenia, że urzędnik czy funkcjo...
W przypadku odpłatnego udostępnienia sal w budynkach szkół i przedszkoli podmiotom zewnętrznym gmina nie działa...
Jeśli wpłaty do PPK zostały np. naliczone i dokonane od zawyżonej podstawy wymiaru lub w podwójnej wysokości (dw...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Terminy w każdej procedurze są ważne, ale szczególny ich charakter widać w postępowaniu o wydanie decyzji o waru...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas