Reklama
Rozwiń

Uchwałą nie wolno wprowadzać dowolnych postanowień

Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie przewiduje możliwości odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Publikacja: 12.06.2024 04:30

Uchwałą nie wolno wprowadzać dowolnych postanowień

Foto: Adobe Stock

Rada miejska na podstawie uchwały określiła zasady przyznawania świadczenia – bonu żłobkowego. W załączniku do uchwały znalazł się zapis, z którego wynikało, że wnioskujący o świadczenie pieniężne składać ma oświadczenie: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Takie postanowienia uchwały zakwestionował wojewoda, który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Wojewoda zwrócił uwagę, że art. 22b ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przyznaje radzie gminy kompetencji do stanowienia przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Co więcej, z brzmienia art. 22b ust. 3 powołanej ustawy wynika, że do świadczeń, o których mowa, nie stosuje się rozdziału 6 tej ustawy, przewidującego przypadki odebrania od wnioskodawcy oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów