Staże i praca w instytucjach Unii Europejskiej – można aplikować wiele razy

Nie wolno zrażać się pierwszym niepowodzeniem. Nie wiem, czy znam kogokolwiek, kto zdał egzamin za pierwszym razem. Jest on trudny, ale jeśli się już go zda, ma się otwartą ścieżkę do ciekawej pracy – o stażach i pracy w instytucjach UE mówi Filip Skawiński, zastępca szefa Działu Politycznego z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Publikacja: 18.06.2024 04:30

Parlament Europejski

Parlament Europejski

Foto: Adobe Stock

- Ilu Polaków pracuje w instytucjach Unii Europejskiej?

Trudno o zbiorcze dane dla wszystkich instytucji, ale w największej z nich – Komisji Europejskiej jest to około 1600 osób. I to jest za mało. Obsada stanowisk w Unii Europejskiej powinna być reprezentatywna, czyli oddawać proporcję liczby mieszkańców danego kraju do liczby mieszkańców Unii Europejskiej. W przypadku Polski liczba ta wynosi 8,2 proc. i tylu Polaków powinno być zatrudnionych w instytucjach UE na różnych stanowiskach. Najgorzej wypadamy w middle management (średnie stanowiska kierownicze) – zajmujemy tylko 3,8 proc. stanowisk; senior management (wyższe stanowiska kierownicze) - zajmuje 5,3 proc.; ogółem wśród administrators – pracowników merytorycznych o statusie mianowanych urzędników jest 6,4 proc. Polaków. Bardzo kiepsko jest też ze stażystami – w ostatnich latach Polacy stanowi wśród nich tylko 4–5 proc.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama