Aktualizacja: 19.04.2025 22:05 Publikacja: 24.07.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia sołectwa. Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 2 do uchwały mandat sołtysa lub członka rady sołeckiej wygasa wskutek prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie. Na takie postanowienia uchwały skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wniósł prokuratur rejonowy.
Jego zdaniem zapisy statutu sołectwa przewidujące wygaśnięcie mandatu przez sołtysa w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem wykraczały poza granice upoważnienia wynikające z ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto postanowienia statutu pozostawały w sprzeczności z kompetencjami zebrania wiejskiego do odwołania sołtysa. Prokurator wskazał ponadto, że art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym reguluje wyłącznie wybór sołtysa, a nie jego odwołanie. Powołując się na orzecznictwo, prokurator przypomniał m.in., że skazanie prawomocnym wyrokiem niewątpliwie może być ocenione jako przesłanka do odwołania sołtysa i wówczas to zebranie wiejskie powinno samo zdecydować, czy utraciło zaufanie do swego sołtysa i czy chce go z tej przyczyny odwołać. Utrata zaufania nie jest podstawą pozbawienia odpowiedniej funkcji, lecz warunkiem wstępnym, który dopiero pozwala na poddanie tej kwestii pod głosowanie.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas