Tworząc sołectwo, nie można iść dalej, niż pozwalają przepisy

Rada gminy nie jest upoważniona do wprowadzenia regulacji o wygaśnięciu mandatu sołtysa lub członka rady sołeckiej wskutek prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie.

Publikacja: 24.07.2024 04:30

Tworząc sołectwo, nie można iść dalej, niż pozwalają przepisy

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia sołectwa. Zgodnie z postanowieniami załącznika nr 2 do uchwały mandat sołtysa lub członka rady sołeckiej wygasa wskutek prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie. Na takie postanowienia uchwały skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wniósł prokuratur rejonowy.

Jego zdaniem zapisy statutu sołectwa przewidujące wygaśnięcie mandatu przez sołtysa w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem wykraczały poza granice upoważnienia wynikające z ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto postanowienia statutu pozostawały w sprzeczności z kompetencjami zebrania wiejskiego do odwołania sołtysa. Prokurator wskazał ponadto, że art. 36 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym reguluje wyłącznie wybór sołtysa, a nie jego odwołanie. Powołując się na orzecznictwo, prokurator przypomniał m.in., że skazanie prawomocnym wyrokiem niewątpliwie może być ocenione jako przesłanka do odwołania sołtysa i wówczas to zebranie wiejskie powinno samo zdecydować, czy utraciło zaufanie do swego sołtysa i czy chce go z tej przyczyny odwołać. Utrata zaufania nie jest podstawą pozbawienia odpowiedniej funkcji, lecz warunkiem wstępnym, który dopiero pozwala na poddanie tej kwestii pod głosowanie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami