Aktualizacja: 19.04.2025 23:22 Publikacja: 02.10.2024 04:30
Foto: Afdobe Stock
Zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) został wprowadzony rok temu do ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.). Stanowi on szczególny rodzaj planu miejscowego, który tak jak zwykły plan miejscowy określa przeznaczenie terenu oraz warunki jego zabudowy i zagospodarowania, ale jest uchwalany na wniosek konkretnego zainteresowanego inwestora lub inwestorów. W zamian inwestor lub inwestorzy podejmują pewne zobowiązania w umowie urbanistycznej powiązanej z planem.
Zintegrowany plan inwestycyjny początkowo może uzupełniać, a od 2026 r. ma zastąpić uchwałę mieszkaniową wydawaną na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (lex deweloper). Zarówno zintegrowany plan inwestycyjny, jak i uchwała mieszkaniowa stanowią akty administracyjne wydawane jednostronnie przez radę gminy, powiązane i uzależnione od wcześniejszego zawarcia umowy cywilnoprawnej między gminą a inwestorem, który o taki plan lub uchwałę wnioskuje.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas