Aktualizacja: 24.03.2025 06:49 Publikacja: 29.10.2024 06:00
Foto: Adobe Stock
Plan ogólny wprowadziła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku. Wszystkie gminy muszą go uchwalić do końca grudnia 2025 roku. Plan ogólny obejmie teren całej gminy i wskaże m.in. funkcje przeznaczenia terenów.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest bardziej szczegółowy, wskazuje m.in. linie zabudowy i może obejmować fragment jakiegoś terenu. Nie jest i nigdy nie był obowiązkowy. Nie wszystkie gminy uchwaliły takie plany – w 2021 roku nie pokryły one nawet 32 proc. powierzchni kraju.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tworzymy nie tylko bardzo dobrą architekturę czy atrakcyjne części wspólne. Nasze inwestycje oferują wyjątkowy klimat, także osoby z zewnątrz mają tutaj dobrze spędzić czas i wrócić – mówi Rafał Kula, prezes firmy NOHO Investment.
Mamy wszystko, by dać upadającym zabytkom drugie życie: i inwestorów, i turystów. Tylko nie procedury, które przecież nic nie kosztują. Prawo nie tylko nie chroni zabytków, ale pozwala na ich bezkarne niszczenie – mówi Władysław Grochowski, prezes Arche.
Sprzedaż niezabudowanego gruntu, który stanowi teren budowlany należy opodatkować 23-proc. stawką VAT.
Ministrowie i posłowie zajęci są okładaniem się pałkami, prezydencka kampania wyborcza to festiwal setki razy słyszanych obietnic, a polityka mieszkaniowa, jak nie miała wyznaczonego kierunku, tak nie ma. Kto ponosi koszty tego chaosu?
Za mieszkania – i nowe, i używane – płacimy coraz więcej. Np. w warszawskim Śródmieściu - prawie 41,3 tys. zł za metr. Ceny transakcyjne lokali rosły w ubiegłym roku nawet dwucyfrowo. Podwyżki nie ominęły mniejszych miast.
Średnie ofertowe ceny mieszkań używanych w lutym były dość stabilne. Ale można wynegocjować spore rabaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas