Reklama

Teresa Siudem: O co chodzi z tymi planami w gminach?

Od 1 stycznia 2026 r. w niektórych gminach będą obowiązywały jednocześnie dwa plany: ogólny oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jak ma się jeden plan do drugiego?
Teresa Siudem: O co chodzi z tymi planami w gminach?

Foto: Adobe Stock

Plan ogólny wprowadziła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 roku. Wszystkie gminy muszą go uchwalić do końca grudnia 2025 roku. Plan ogólny obejmie teren całej gminy i wskaże m.in. funkcje przeznaczenia terenów.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest bardziej szczegółowy, wskazuje m.in. linie zabudowy i może obejmować fragment jakiegoś terenu. Nie jest i nigdy nie był obowiązkowy. Nie wszystkie gminy uchwaliły takie plany – w 2021 roku nie pokryły one nawet 32 proc. powierzchni kraju.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama