Nakaz rozbiórki nieużytkowanego lub niewykończonego obiektu budowlanego

Nakaz rozbiórki obiektu budowlanego nienadającego się do remontu regulują szczegółowe przepisy prawa budowlanego. Decyzja taka musi być wydana zgodnie z określonymi przesłankami, a jej adresatem może być wyłącznie aktualny właściciel lub zarządca obiektu.

Publikacja: 13.11.2024 04:50

Nakaz rozbiórki nieużytkowanego lub niewykończonego obiektu budowlanego

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (tj. DzU z 2024 poz. 725 ze zm.; dalej: prawo budowlane), właściciel obiektu budowlanego ma obowiązek utrzymywać i użytkować obiekt w należytym stanie technicznym i estetycznym, tak aby nie doszło do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. W celu wymuszenia wykonania tego obowiązku przez właścicieli organy nadzoru budowlanego mają kompetencje do wydania decyzji administracyjnych w trybie art. 66 i 67 prawa budowlanego. Będący podstawą materialnoprawną decyzji art. 67 ust. 1 prawa budowlanego ma rangę ustawową i zastosowanie go przez organ nie może naruszać art. 31 ust. 3 oraz art. 64 ust. 2 Konstytucji RP (wyrok WSA w Krakowie z 11 sierpnia 2021 r., II SA/Kr 407/21).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami