Reklama
Rozwiń

Media samorządowe? Trudno o niezależne od władzy informacje

Głównym przesłaniem European Media Freedom Act (EMFA) jest oddzielenie władzy od mediów i my też powinniśmy iść w tym kierunku, na wszystkich możliwych płaszczyznach rynku medialnego – mówi dr hab. Jędrzej Skrzypczak, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista z zakresu prawa mediów i polityki medialnej.

Publikacja: 26.11.2024 05:50

Media samorządowe? Trudno o niezależne od władzy informacje

Foto: Adobe Stock

Dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje w nowej ustawie medialnej wprowadzić m.in. zakaz prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego i podległe im jednostki?

W czerwcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało swoje stanowisko związane z implementacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady European Media Freedom Act, a w listopadzie zaprezentowano wyniki tych konsultacji. W motywie 73 European Media Freedom Act bardzo wyraźnie podkreślono, że należy ograniczyć wpływ władzy na media. W związku z tym jednym z pomysłów resortu kultury jest zakazanie samorządom prowadzenia działalności medialnej. Stosowny projekt ustawy medialnej, zakładający odpowiednie zmiany w tym zakresie, ma zostać opublikowany w najbliższych miesiącach.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów