Media samorządowe? Trudno o niezależne od władzy informacje

Głównym przesłaniem European Media Freedom Act (EMFA) jest oddzielenie władzy od mediów i my też powinniśmy iść w tym kierunku, na wszystkich możliwych płaszczyznach rynku medialnego – mówi dr hab. Jędrzej Skrzypczak, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista z zakresu prawa mediów i polityki medialnej.

Publikacja: 26.11.2024 05:50

Media samorządowe? Trudno o niezależne od władzy informacje

Foto: Adobe Stock

Dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje w nowej ustawie medialnej wprowadzić m.in. zakaz prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego i podległe im jednostki?

W czerwcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało swoje stanowisko związane z implementacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady European Media Freedom Act, a w listopadzie zaprezentowano wyniki tych konsultacji. W motywie 73 European Media Freedom Act bardzo wyraźnie podkreślono, że należy ograniczyć wpływ władzy na media. W związku z tym jednym z pomysłów resortu kultury jest zakazanie samorządom prowadzenia działalności medialnej. Stosowny projekt ustawy medialnej, zakładający odpowiednie zmiany w tym zakresie, ma zostać opublikowany w najbliższych miesiącach.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Sensownie wydajmy publiczne pieniądze
Administracja
Czy wydając miliardy ze środków publicznych, nie przepłacamy? Sprawdziliśmy działanie ustawy
Administracja
Kto jest stroną postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji
Administracja
Uchwała w sprawie nocnej prohibicji trafiła do kosza, bo nie dopełniono procedur
Administracja
Mediacja w sporach budowlanych z gminą – zawarcie ugody