Aktualizacja: 27.11.2024 10:56 Publikacja: 27.11.2024 05:10
Foto: Adobe Stock
W praktyce funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w aspekcie gospodarki finansowej kluczową rolę odgrywają służby finansowe, a naczelną rolę należy przypisać w tym zakresie głównemu księgowemu/skarbnikowi danej jednostki, względnie zdecydowanie rzadziej innym osobom upoważnionym. Przepisy wyposażają osoby zajmujące te stanowiska w szerokie kompetencje, ale i przewidują dla tych osób szeroko rozumianą odpowiedzialność za naruszenia w sferze gospodarki finansowej. Chodzi zaś o to, że z racji wykonywanych zadań osoby zajmujące wskazane stanowiska mogą samoistnie odpowiadać (niezależnie od osób decyzyjnych w danym samorządzie) za naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Ustawodawca stworzył bowiem mechanizm prawny przewidujący czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych związany zakresowo z aspektami tzw. wstępnej kontroli operacji/dokumentacji z przepisami, które to zadanie jest ustawowo przypisane do kompetencji osób zajmujących ww. stanowiska.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Nieprzyjęcie planu ogólnego do 2026 r. oznacza dla gminy poważne konsekwencje.
W ostatnim roku weszły w życie istotne zamiany w zakresie czasu pracy, jego rozliczania i wynagradzania w korpusie służby cywilnej.
Rada nadzorcza w spółce z o. o. z udziałem jednostki samorządu terytorialnego działa przede wszystkim w ramach posiedzeń. Powinny się one obywać nie rzadziej niż raz w każdym kwartale roku obrotowego.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Monitoringu Społecznego wynika, że obywatele Ukrainy bardziej ufają wojskowym liderom, niż politykom.
Przemysław Czarnek, były minister edukacji w rządzie PiS, w radiowym wywiadzie odniósł się do kwestii kandydatury Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że od początku wspierał obecnego prezesa IPN jako odpowiedniego kandydata i aktywnie angażuje się w jego kampanię.
Powiemy uczennicom w jaki sposób przeprowadzić samobadanie piersi a uczniom jak sprawdzić jądra – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prof. Zbigniew Izdebski, szef zespołu przygotowującego podstawę programową z edukacji zdrowotnej. Czego jeszcze będą się uczyły?
Beata Szydło, była premier i szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w 2015 roku, wyraziła poparcie dla Karola Nawrockiego, prezesa IPN, startującego w wyborach prezydenckich jako „obywatelski” kandydat PiS.
W sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” respondentów spytano kto byłby lepszym prezydentem Polski - prezes IPN, popierany przez PiS Karol Nawrocki czy kandydat KO na prezydenta, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Zamierzam zadbać o to, żeby każdy z sądowych innowatorów został wysłuchany, a jego pomysł poddany analizie.
Nie jest dobrze, jeśli szef resortu finansów decyduje o wypłacie dotacji dla partii opozycyjnej, i to w czasie gdy zbliżają się wybory.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas