Ochrona ludności w czasach spokojnych – nowe obowiązki samorządów

Ustawa przywraca podstawy obrony cywilnej. Niedługo po wejściu jej w życie samorządy powinny móc starać się o dofinansowanie zadań – mówi radca prawny Adrian Pokrywczyński, ekspert ds. prawnych w Biurze Związku Powiatów Polskich.

Publikacja: 03.12.2024 05:40

Ochrona ludności w czasach spokojnych – nowe obowiązki samorządów

Foto: Adobe Stock

Wraz z początkiem 2025 r. ma wejść w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, zgodnie z którą organami ochrony ludności są wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, wojewoda. Ustawa nakłada na te organy obowiązek ochrony ludności jeszcze przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej. Które z zadań już teraz mogą podejmować samorządowcy?

Zacząłbym od tego, że przepisy ustawy co do założeń są momentami na tyle ogólne, że ciężko mówić tu o jakimś rewolucyjnym spojrzeniu systemowym. Nawet intuicyjnie wiemy, że cała administracja publiczna jest wprzęgnięta ze swojej istoty w ochronę swoich obywateli. I wiemy, że w razie czego to ona organizuje ewakuację, uruchamia zasoby, wydaje stosowne zarządzenia itd. Generalnie, moim zdaniem, ustawa nie tworzy nowego systemu ochrony ludności, a bardziej go porządkuje, opierając na obecnej strukturze administracji i jednoznacznie dając podstawę do tego co można w ramach systemu robić albo rozwiewając dotychczasowe wątpliwości. Zresztą, to przyznawali nawet sami twórcy ustawy, a więc strona rządowa.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jakie zmiany w szkoleniu urzędników?
Administracja
Egzamin na urzędnika mianowanego. Jakie zmiany w 2025 roku?
Administracja
Pożyczka dla szpitala a VAT
Administracja
Kto ustala skład społecznej komisji mieszkaniowej - orzeczenie WSA
Administracja
Dlaczego warto zainteresować się partnerstwem publiczno-prywatnym?