Skarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Publikacja: 14.01.2025 04:30

Skarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Foto: Adobe Stock

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) staje się obowiązującym aktem prawa miejscowego od dnia określonego w uchwale o jego przyjęciu, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa. Jego legalność może zostać jednak zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Podstawę prawną takiej czynności stanowią przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) w związku z ustawą prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Skuteczne zakwestionowanie ustaleń MPZP wymaga dwóch rzeczy: wykazania przez skarżącego interesu prawnego oraz udowodnienia, że podczas procedury planistycznej doszło do naruszenia konkretnych przepisów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama