Aktualizacja: 19.04.2025 00:53 Publikacja: 02.04.2025 05:50
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Spory dotyczące koncesji, zezwoleń lub pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, budownictwa i architektury czy zagospodarowania przestrzennego mają być częściej rozwiązywane w drodze mediacji. Taki jest cel zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Trwają nad nim prace w Sejmie. Zawiera część propozycji zespołu Rafała Brzoski.
Projekt ustawy deregulacyjnej zawiera propozycje zmian zarówno w prawie administracyjnym, jak i gospodarczym. Wszystko po to, jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, by pomóc przedsiębiorcom i sprawić, że przepisy dotyczące m.in. prowadzenia działalności gospodarczej będą dla nich korzystniejsze. Zmiany w procedurze mediacyjnej w postępowaniu administracyjnym wpisują się w ten cel. Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie tylko usprawni to sam proces rozwiązywania ewentualnych konfliktów, ale też odciąży sądy administracyjne. A to z kolei wpłynie pozytywnie na szybkość prowadzonych postępowań.
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas