Reklama

E-mail od wójta nie wystarczy do skutecznego zawiadomienia

Ustalenie terminu i miejsca podpisania umowy notarialnej za pośrednictwem poczty elektronicznej nie jest wystarczające, by gmina sprzedała nieruchomość osobie, która wygrała przetarg.
E-mail od wójta nie wystarczy do skutecznego zawiadomienia

E-mail od wójta nie wystarczy do skutecznego zawiadomienia

Foto: Adobe Stock

Zbycie nieruchomości przez gminę obwarowane jest szczególnymi wymogami, które dotyczą m.in. wysłania z odpowiednim wyprzedzeniem do nabywcy nieruchomości zawiadomienia o miejscu i terminie zawarcia umowy notarialnej.

Jednostki samorządu terytorialnego gospodarują mieniem, w tym mieniem nieruchomym. Z tego tytułu uzyskują dochody budżetowe, w szczególności dokonując sprzedaży takiego mienia. Procedury związane z jego zbyciem ustawodawca zawarł w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. DzU z 2024 r., poz. 1145 ze zm.) i w rozporządzeniu z 14 września 2004 r. Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t.j. DzU z 2021 r., poz. 2213). Na uwagę zasługuje w szczególności art. 37 ust. 1 oraz art. 40 wspomnianej ustawy. Wynika z niego, że z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 (zbycie bezprzetargowe) nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu. Ponadto przetarg przeprowadza się w formie:

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama