Aktualizacja: 03.07.2021 06:49 Publikacja: 03.07.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Udział prokuratora w postępowaniu administracyjnym jawi się niekiedy jako konieczny z uwagi na wywołany rożnego rodzaju czynnikami (najczęściej brakiem zdolności strony do pełnego prezentowania jej interesów administracyjnoprawnych) ogólnie pojęty stan niezgodności/zgodności z prawem. W k.p.a. instytucję tę określa jego dział IV (art. 182–189), gdzie już w jego wstępnych przepisach ustawodawca akcentuje cel udziału prokuratora w postępowaniu administracyjnym, regulując, że prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (art. 182 k.p.a.), a prokuratorowi służy prawo udziału w każdym stadium postępowania w celu zapewnienia, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem (art. 183 § 1 k.p.a.).
Przepisy dopuszczają udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki (in-house) spółkom komunalnym, kontrolowanym przez jednostki samorządu terytorialnego.
- Jeśli rynek konkurencyjny odpowiednio funkcjonuje, gmina nie powinna z niego rezygnować, tworząc własną spółkę i udzielając jej zamówienia bez konkurencji – mówi dr Wojciech Hartung, adwokat, członek Stowarzyszenia Prawa Zamówień Publicznych.
Do ustalenia stron postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przydatny jest art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Wskazuje on na konieczność posiadania interesu prawnego do brania udziału w postępowaniu. Jak go ustalić?
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Rada gminy dysponuje znacznym zakresem samodzielności przy określaniu zasad wypłaty diet dla sołtysów.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
Prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wniosek o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jerzego Ziarkiewicza, byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie.
Najwcześniej w najbliższy poniedziałek prokuratura zajmie się sprawą tzw. zamachu stanu - informuje radio RMF FM. Chodzi o zawiadomienie, jakie w ubiegłym tygodniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył do zastępcy prokuratora generalnego, Michała Ostrowskiego.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Prokurator generalny nie miał prawa zawiesić mnie jako zastępcy prokuratora generalnego, bo przecież tutaj jest w pewnym sensie wkroczenie w kompetencje pana prezydenta - mówi „Rz” prok. Michał Ostrowski. To on wszczął śledztwo w sprawie zamachu stanu w Polsce.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w wydanym oświadczeniu pisze, iż z niedowierzaniem i oburzeniem przyjął informację o „bezpodstawnym zawieszeniu przez podejrzewanego Prokuratora Generalnego Adama Bodnara Pana Prokuratora Michała Ostrowskiego".
Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez zastępcę PG prok. Michała Ostrowskiego, natomiast rzecznik dyscyplinarny ad hoc prowadzi postępowanie wyjaśniające - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak i rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Prokurator generalny Adam Bodnar zawiesił na sześć miesięcy swojego zastępcę, prokuratora Michała Ostrowskiego - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. To pokłosie wszczęcia dochodzenia w sprawie tzw. zamachu stanu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas