Każde zamówienie należy negocjować

Nowe Prawo zamówień publicznych ma zmienić filozofię wydatkowania środków publicznych. Oznacza to rewolucję w dotychczasowych praktykach zamawiających. Ustawodawca postawił na zwiększenie dialogu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą i przyznanie drugiemu z tych podmiotów rzeczywistego wpływu na treść umowy.

Aktualizacja: 02.09.2022 09:18 Publikacja: 14.06.2021 18:00

Każde zamówienie należy negocjować

Foto: Adobe Stock

Stosując nowe prawo zamówień warto wykorzystywać doświadczenia wynikające z „negocjacyjnych" trybów wyboru wykonawcy, znanych z poprzedniej ustawy. Jednak wprowadzenie tych zmian wymaga sporego wysiłku nie tylko od zamawiających. W praktyce ogromny wpływ na stosowanie nowego Prawa zamówień publicznych (dalej: n.p.z.p.) będzie mieć Krajowa Izba Odwoławcza, sądy oraz różnego rodzaju organy kontroli. Nie ma jednak wątpliwości, że lepsze współdziałanie - zarówno na etapie wyłaniania wykonawcy jak i samej realizacji umowy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym - może przyczynić się do podniesienia efektywności wydatkowania środków publicznych, a tym samym do zwiększenia zadowolenia mieszkańców. Na co zwrócić szczególną uwagę w tym zakresie i jak wdrożyć nowe rozwiązania w urzędzie?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami