Aktualizacja: 17.08.2020 13:58 Publikacja: 17.08.2020 17:15
Żądanie danych o pensjach trzeba uzasadnić
Foto: AdobeStock
Dotychczasowa rola zasad ogólnych zawartych w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) jako przepisów, których naruszenie należy rozpatrywać w kategoriach naruszenia praworządności, nie znajduje oczekiwanego zastosowania w powszechnej praktyce. Z nieznanych powodów organy administracyjne, podobnie też jak sądy administracyjne, nie przypisują zasadom ogólnym należnej im roli, choć w nauce prawa administracyjnego są one przedmiotem dość żywej dyskusji – zarówno co do ich treści, jak i charakteru. Szczególnie zapomniane wydają się te zasady, których nie rozwinięto w dalszej części Kpa, jak np. zasada pogłębiania zaufania do władzy publicznej (art. 8) czy zasada przekonywania (art. 11). Jest to tym ważniejsze, że zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego z 9 grudnia 1992 r. (III ARN 80/92): „zasady ogólne kodeksu postępowania administracyjnego odnoszą się nie tylko do sfery wydawania decyzji administracyjnych, lecz do wszelkich wypadków, w których organy administrujące (także organy administracji gospodarczej) rozstrzygają o jakichkolwiek sprawach obywateli”.
Do złożenia oświadczeń majątkowych zobowiązane są osoby pełniące funkcje publiczne. Nie wszystko jednak w tych oświadczeniach jest takie oczywiste.
Do 31 marca członkowie służby cywilnej muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku?
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
To nie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, a art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego określa kryteria uznania danego podmiotu za stronę postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 1.5 programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów dotyczących usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów i w konsekwencji likwidowania lub ograniczania wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Stany Zjednoczone uniknęły zamknięcia rządu (government shutdown) po tym, jak Senat przyjął republikańską ustawę mającą na celu utrzymanie finansowania rządu przez następne sześć miesięcy. Za prowizorium budżetowym zagłosowało dwóch senatorów opozycji.
Friedrich Merz, który ma zostać kanclerzem, osiągnął w piątek porozumienie z Zielonymi w sprawie znacznego zwiększenia zadłużenia państwa zaledwie na kilka dni przed głosowaniem parlamentarnym w przyszłym tygodniu – informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródło.
Wiele wskazuje na to, że w minionym roku tzw. luka VAT, która uszczupla dochody budżetu, zaczęła się nieco zmniejszać. Ale raczej nie jest to efekt starań i wysiłków resortu finansów, lecz po prostu wynik ożywienia w gospodarce.
To nie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, a art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego określa kryteria uznania danego podmiotu za stronę postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
W naszych długookresowych symulacjach zakładamy, że w 2032 r. Polska dogoni Hiszpanię pod względem PKB per capita, liczonego według parytetu siły nabywczej – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP.
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie popiera idei tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. – To ekstremalnie nieracjonalny pomysł – ocenia prof. Marek Góra z SGH.
Wpisanie wydatków na armię do konstytucji może zagwarantować stabilność finansowania bezpieczeństwa Polski na długie lata.
Komplet oryginalnych materiałów z wizytacji sądowych, które wymagają analizy i animizacji ponad 3 tys. stron dokumentów, to informacja przetworzona, której udostępnienie wymaga wykazania szczególnego interesu publicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas