Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów ws. zamówień publicznych

W sporach na tle wykonywania umów o zamówienie publiczne praktycznie nie zawiera się ugód. Dostrzegł to ustawodawca i zaproponował w nowym Prawie zamówień publicznych regulację o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów, widząc w niej szansę na dobrowolne i zadowalające obie strony kończenie konfliktów.

Publikacja: 24.02.2020 18:00

Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów ws. zamówień publicznych

Foto: 123RF

Alternatywne metody rozwiązywania sporów (z języka angielskiego: ADR – Alternative Dispute Resolution) to popularne na świecie metody, w ramach których strony, przy pomocy bezstronnej osoby trzeciej, prowadzą negocjacje w celu osiągnięcia kompromisu co do sporu lub uzyskują propozycję dotyczącą ugody. W art. 591 nowego Prawa zamówień publicznych (ustawa z 11 września 2019 r.) jako dostępne stronom metody polubownego rozwiązania sporu wskazano bardzo ogólnie „mediację i inne polubowne rozwiązanie sporu", czyli takie alternatywne metody rozwiązywania sporów, które kończą się wydaniem ugody, a nie wydaniem wyroku sądu polubownego. Wprowadzona regulacja nie wyłącza jednak możliwości zawierania przez strony w umowach o udzielenie zamówienia publicznego zapisów na sąd polubowny.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Nie ma narzędzi do walki o wychowanie w trzeźwości
Administracja
Charakter i przebieg transakcji ma wpływ na opodatkowanie
Administracja
Cała administracja powinna walczyć o trzeźwość narodu
Administracja
Po co nam lasy miejskie?
Administracja
Urzędnik musi pilnować, co wysyła do obywatela