Aktualizacja: 14.10.2019 12:53 Publikacja: 14.10.2019 16:15
- Emeryt wojskowy zatrudnił się w urzędzie w ramach służby cywilnej. W wojsku służył 15 lat. Wskutek wypowiedzenia umowy dokonanego przez pracownika jego stosunek pracy ustał 30 sierpnia 2019 r. W urzędzie był zatrudniony przez 10 lat. Wystąpił do pracodawcy o wypłacenie mu odprawy emerytalnej. Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy, który warunkuje wysokość świadczenia?
Leszek Jaworski: Tak, służbę wojskową należy wliczyć do stażu pracy. Dla tego pracownika jest to ważne, gdyż wliczenie czasu służby w mundurze oznaczać będzie wypłatę odprawy w maksymalnej wysokości. Będzie ona równa sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (usc) – członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Nie uczmy prawników prawa, a finansistów – finansów. Program szkolenia urzędników powinien być elastyczny, umożl...
Sprawdzane będzie to, jak kandydaci rozumieją ogólne zasady wynikające z przepisów prawa, a nie to, czy pamiętaj...
Jednostki samorządu terytorialnego jako organy założycielskie podmiotów leczniczych mogą udzielać tym podmiotom...
Rada gminy nie jest uprawniona do ustalenia w uchwale imiennego składu społecznej komisji mieszkaniowej.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Jednostki publiczne, które planują projekty w formule PPP, mogą liczyć na nasze wsparcie – mówi Michał Piwowarcz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas