Zatory płatnicze: na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma uprawnienia do tego, by samodzielnie poszukiwać informacji o praktykach płatniczych przedsiębiorców, składając np. konkretne zapytania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Coraz częściej UOKiK zwraca się też o informacje wprost do kontrahentów kontrolowanego podmiotu.

Publikacja: 21.10.2021 12:42

Zatory płatnicze: na co powinni przygotować się przedsiębiorcy?

Foto: Adobe Stock

Od wejścia w życie 1 stycznia 2020 roku znowelizowanych przepisów ustawy o zapobieganiu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (dalej „ustawa"), temat zatorów płatniczych wraca sezonowo na koniec roku kalendarzowego. A to dlatego, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, każdego roku do końca stycznia, wybrane podmioty są zobowiązane składać sprawozdania z praktyk płatniczych w transakcjach handlowych z poprzedniego roku. Stopniowo jednak większą popularność zaczyna zdobywać już nie sam obowiązek raportowy, co zataczające coraz szersze kręgi nowe postępowanie przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK), wszczynane w przypadku stwierdzenia nadmiernych opóźnień w płatnościach świad-czeń pieniężnych w transakcjach handlowych.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Biznes
Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd to czyn nieuczciwej konkurencji
Biznes
Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Biznes
Bez danych źle, z danymi też niedobrze
Biznes
5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
Biznes
Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać