Małe reaktory jądrowe – podstawy prawne i zasady funkcjonowania

Polska ustawa nie zakazuje budowy modułowych reaktorów jądrowych. Jednak by umożliwić realizację takich inwestycji potrzebne są zmiany w przepisach.

Publikacja: 18.11.2021 14:53

Małe reaktory jądrowe – podstawy prawne i zasady funkcjonowania

Foto: Adobe Stock

SMR, to małe modułowe reaktory jądrowe (ang. small modular reactors), rodzaj obiektu energetyki jądrowej. Zgodnie z metodologią przyjmowaną przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, małe modularne reaktory jądrowe to elektrownie jądrowe o mocy zainstalowanej do 300 MW. Należy zastrzec, że jest to definicja umowna. Małe modułowe reaktory jądrowe mogą być przeznaczone do produkcji energii elektrycznej, ciepła systemowego, ciepła procesowego. Zwraca się również uwagę na możliwość eksploatacji SMR-ów w procesie tzw. poligeneracji – jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, ciepła, chłodu i wodoru. SMR z założenia mają być produkowane liniowo, co przekłada się na to, że powinny się odznaczać wysokim poziomem standaryzacji. Pozwala to wykorzystać efekt skali oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Od 10 listopada ważne zmiany w umowach telekomunikacyjnych. Abonenci zyskają?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Biznes
Jak zapewnić zgodność umów z rozporządzeniem DORA
Biznes
Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?
Biznes
Jak transfer biznesu za granicę wpływa na ceny transferowe
Biznes
Podczas klęsk żywiołowych trzeba szczególnie uważać na dane osobowe