Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej

Jeśli kalendarz legislacyjny zostanie utrzymany, firmy rodzinne i przedsiębiorcy strukturyzujący ich majątki będą od przyszłego roku mogli korzystać z polskiej fundacji rodzinnej, nie oglądając się na zagraniczne rozwiązania.

Publikacja: 25.03.2021 16:30

Sukcesja: fundacja rodzinna coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

22 marca 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, to II kwartał 2021 r., a wejście ustawy w życie – 1 stycznia 2022 r. Oznacza to dynamiczny proces legislacyjny.

Fundacja rodzinna będzie zarządzać posiadanym przez nią majątkiem (wniesionym przez fundatora) i zapewniać jego ochronę. Jej zadaniem będzie również spełnianie świadczenia na rzecz wskazanego przez fundatora beneficjenta, w szczególności pokrywanie kosztów jego utrzymania lub kształcenia albo, a w przypadku beneficjenta będącego organizacją pożytku publicznego, wspieranie realizacji przez niego celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. By utworzyć fundację fundator będzie musiał zrealizować kilka kroków. Jednym z nich będzie ustalenie statutu i powołanie organów fundacji. Zanim to zrobi, będzie musiał zdecydować jakie mienie wniesie do fundacji, a w przypadku gdy będą to prawa udziałowe do firmy rodzinnej warto by wcześniej ustrukturyzował biznes tak by mógł być zarządzany przez fundację rodzinną.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm