Firmy pod presją wzrostu kosztów energii. Produkty rolne staniały

W ubiegłym roku koszty ponoszone przez producentów żywności rosły przede wszystkim z powodu wysokich cen zbóż, nawozów, opakowań, ale też energii. W tym roku ceny energii są jeszcze większym problemem, a doszły podwyżki wynagrodzeń. Wiele wskazuje na to, że żywność nadal będzie drożała.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Firmy pod presją wzrostu kosztów energii. Produkty rolne staniały

Foto: Adobe Stock

Sytuacja, gdy cena kontraktów pszenicy podczas jednej sesji giełdowej potrafiła skoczyć nawet o kilkanaście procent, należy już do przeszłości. Co prawda ceny surowców rolnych nadal są na wyższym poziomie niż przed wybuchem wojny w Ukrainie, ale już się ustabilizowały. I jest to dobra wiadomość.

– W grudniu ubiegłego roku ceny żywności na światowych rynkach pozostawały w trendzie spadkowym. Poziom indeksu FAO był o 17 proc. niższy od marcowego szczytu osiągniętego po wybuchu wojny w Ukrainie. Co warto podkreślić, grudzień był drugim kolejnym miesiącem, gdy globalne notowania były niższe niż rok wcześniej – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk rynków rolnych w Banku Pekao SA.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Elektrownia jądrowa w Polsce to projekt inny niż wszystkie. Przed inwestorami wielkie wyzwanie
Biznes
Teresa Siudem: Kiedy wspólnik traci kontrolę nad spółką
Biznes
Szkolenie przed założeniem firmy w kosztach PIT
Biznes
Czy zarząd może działać wbrew wspólnikom spółki z o.o.?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Opóźniasz zapłatę kontrahentowi? Grożą za to kary