Aktualizacja: 22.11.2024 00:54 Publikacja: 28.02.2023 11:51
Foto: Adobe Stock
Czy przetwarzamy dane przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych, czy nie, zawsze możemy zostać skontrolowani przez pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych. I choć w ostatnich latach – ze względu na pandemię Covid-19 – liczba kontroli spadła (z 98 w 2019 r. do 12 w 2020 i 22 w 2021 r.), w bieżącym roku możemy spodziewać się powrotu wartości z przedpandemicznego czasu. Jak zachować się w czasie kontroli?
Podstawowa zasada to współpraca z kontrolującymi. Jej brak stanowi samoistną podstawę do nałożenia kary finansowej, a jednocześnie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Poza tym, nie współpracując, pozbawiamy się możliwości przekonania PUODO, że jednak nie naruszyliśmy prawa. Niezrozumiałe jest dla mnie, że kary za brak współpracy są nadal w czołówce (w 2021 r. na 14 kar trzy nałożono za brak współpracy z organem). Warto też pamiętać, że obowiązek współpracy z organem nadzorczym nie dotyczy wyłącznie kontroli rozumianej jako wizyta kontrolujących, których w ostatnich latach było stosunkowo niewiele – dotyczy też udzielania odpowiedzi na pytania, które organ kieruje w związku z otrzymaną skargą. A że skarg wpływa do UODO dużo (w 2021 r. 8318), to i prawdopodobieństwo tego, że będziemy musieli współpracować z organem, nie jest już tak niewielkie, jak w przypadku kontroli.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas