Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Fiskus próbuje odstraszyć kadrę zarządzającą od korzystania z ryczałtu – uważa Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.

Publikacja: 01.08.2023 11:44

Maja Fabrowska-Bielska: Członek zarządu też musi mieć wybór

Foto: Adobe Stock

Tzw. ryczałt ewidencjonowany jest atrakcyjny dla podatników. Czy może z niego korzystać członek zarządu, który ma firmę i chce przez nią świadczyć jakieś usługi specjalistyczne spółce?

Członek zarządu, jak każdy inny podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą może skorzystać z ryczałtu, jeśli spełnia określone w ustawie przesłanki i taka forma opodatkowania jest dla niego korzystna. Przychody członka zarządu nie mogą przekroczyć kwoty 2 mln zł za poprzedni rok podatkowy i nie mogą zachodzić okoliczności wyłączające tę formę opodatkowania. Członek zarządu nie przejdzie na ryczałt, jeśli w roku poprzednim lub bieżącym wykonywał identyczne czynności na rzecz spółki, w której jest członkiem zarządu na podstawie umowy o pracę. Członek zarządu może jednak zawrzeć ze spółką umowę o współpracy, w ramach której będzie świadczyć określone usługi specjalistyczne. Usługi te nie mogą tylko pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach pełnienia funkcji zarządczych, tj. polegających na prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentacji.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama