Aktualizacja: 12.01.2025 22:14 Publikacja: 26.09.2023 11:20
Foto: Adobe Stock
Sektor nieruchomości ma przed sobą nie lada wyzwanie, gdy chodzi o jego rolę w realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. do 2030 roku. To dlatego, że odpowiada on za prawie 40 proc. zużycia energii w Europie oraz 36 proc. bezpośrednich i pośrednich emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, co prowadzi do rosnącej uwagi i presji ze strony polityki i społeczeństwa, aby te statystyki zmienić na lepsze. Oprócz tych nacisków, deweloperzy i inwestorzy mają także motywację biznesową do modernizacji istniejących budynków, by były bardziej zrównoważone, a także do inwestowania w nowo budowane ekologiczne inwestycje, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów na to, że „zielone” budynki przyciągają więcej potencjalnych nabywców i najemców, a tym samym przynoszą lepsze wartości najmu i sprzedaży. W przypadku podmiotów finansujących nowe projekty na rynku nieruchomości, czyli głównie banków europejskich, uwzględnienie kwestii związanych z klimatem i ochroną środowiska w ich polityce kredytowej może prowadzić do mniejszej kontroli regulacyjnej i potencjalnych sankcji, biorąc pod uwagę zwiększoną uwagę poświęcaną takim kwestiom przez Europejski Bank Centralny.
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Rok 2024 na rynku inwestycji w nieruchomości był o wiele lepszy niż poprzedni – wynika z analiz firmy doradczej CBRE. Co dalej?
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Naukowcy przedstawili nowy materiał, który może stać się biodegradowalną alternatywą dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej. Znalazłby zastosowanie m.in. w przemyśle opakowaniowym czy w urządzeniach biomedycznych.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Jest piątek, 10 stycznia – na „Twój Biznes” codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dzisiaj omówimy nową strategię Orlenu, unijne plany wspólnego rynku obrony, rekordowe bankructwa w Niemczech oraz spór gazowy między Słowacją a Ukrainą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas