Subsydia zagraniczne w transakcjach M&A – nowe rozporządzenie unijne

Komisja Europejska uzyskała niezwykle szeroką i daleko idącą kompetencję do badania, również z własnej inicjatywy, każdego subsydium zagranicznego udzielonego w dowolnym sektorze gospodarki, opierając się na informacjach zdobytych z wszelkich dostępnych źródeł.

Publikacja: 08.03.2024 02:00

Subsydia zagraniczne w transakcjach M&A – nowe rozporządzenie unijne

Foto: Adobe Stock

W ostatnich latach rozrósł się katalog obowiązków i ograniczeń regulacyjnych lokalnych i unijnych, które muszą być brane pod uwagę podczas planowania i strukturyzowania transakcji. W powyższy trend wpisuje się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (Foreign Subsidies Regulation) [dalej: „Rozporządzenie”], które weszło w życie pod koniec 2023 r. Na jego mocy Komisja Europejska (KE) zyskała nowe uprawnienie do weryfikacji i oceny subsydiów zagranicznych otrzymywanych zarówno przez przedsiębiorstwa prywatne działające na rynku wewnętrznym UE, jak i te będące pod bezpośrednią, bądź pośrednią kontrolą państwa.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: W jakiej formie złożyć sprawozdanie finansowe fundacji rodzinnej?
Biznes
Obowiązki sprawozdawcze fundacji rodzinnych. Termin mija w czerwcu
Biznes
Local content a zamówienia publiczne
Biznes
Kiedy siła wyższa zwalnia z odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania
Biznes
Zakup leków na receptę w aptece internetowej – wyrok TSUE