Subsydia zagraniczne w transakcjach M&A – nowe rozporządzenie unijne

Komisja Europejska uzyskała niezwykle szeroką i daleko idącą kompetencję do badania, również z własnej inicjatywy, każdego subsydium zagranicznego udzielonego w dowolnym sektorze gospodarki, opierając się na informacjach zdobytych z wszelkich dostępnych źródeł.

Publikacja: 08.03.2024 02:00

Subsydia zagraniczne w transakcjach M&A – nowe rozporządzenie unijne

Foto: Adobe Stock

W ostatnich latach rozrósł się katalog obowiązków i ograniczeń regulacyjnych lokalnych i unijnych, które muszą być brane pod uwagę podczas planowania i strukturyzowania transakcji. W powyższy trend wpisuje się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (Foreign Subsidies Regulation) [dalej: „Rozporządzenie”], które weszło w życie pod koniec 2023 r. Na jego mocy Komisja Europejska (KE) zyskała nowe uprawnienie do weryfikacji i oceny subsydiów zagranicznych otrzymywanych zarówno przez przedsiębiorstwa prywatne działające na rynku wewnętrznym UE, jak i te będące pod bezpośrednią, bądź pośrednią kontrolą państwa.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników