Reklama
Rozwiń

Odpady opakowaniowe – nowe wyzwania dla Polski w zakresie gospodarowania odpadami

24 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski przyjął rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Sektor opakowań w Polsce czekają duże zmiany w celu sprostania obowiązkom, które nakładają unijne przepisy.

Publikacja: 14.06.2024 04:30

Odpady opakowaniowe – nowe wyzwania dla Polski w zakresie gospodarowania odpadami

Foto: Adobe Stock

W ostatnim czasie temat gospodarowania odpadami jest szczególnie istotny na arenie międzynarodowej, z uwagi na fakt, iż odpady, a w szczególności te pochodzące z opakowań, odgrywają kluczową rolę w przemyśle i oddziałują na klimat. Europejski Zielony Ład stawia wyzwania w celu wypracowania efektywnych strategii gospodarowania takimi opadami. Przewiduje się, iż w sytuacji, gdy polityka dot. odpadów opakowaniowych będzie kontynuowana w obecnym kształcie, to blisko 50 proc. odpadów opakowaniowych będzie pochodziło z tworzyw sztucznych. Z uwagi na to, niezbędne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków prawnych, które będą stosowane przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Rozwiązaniem powyższego problemu jest przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zmieniające Rozporządzenie (UE) 2019/1020 i Dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylające Dyrektywę 94/62/WE (tzn. Packaging and Packaging Waste Regulation, dalej: „PPWR”).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?